Najcenniejszy skarb odkryty dotychczas na ziemi suskiej trafi pod rentgen

Kategoria: Aktualności Opublikowano: czwartek, 22, luty 2018 Admin Drukuj E-mail

O odkryciu niezwykle cennego skarbu ozdób wykonanych z brązu przez Mariusza Sikorę pisaliśmy już na naszej witrynie. Obecnie poddawany jest on wnikliwym badaniom a jeszcze w tym roku zostanie zaprezentowany na międzynarodowej konferencji w Barcelonie.

 ozdoby1

 

Do przypadkowego odkrycia skarbu przez Mariusza Sikorę doszło niemal rok temu w pobliżu miejscowości Lubnowy Wielkie na terenie Gminy Susz. Skarb składa się z napierśnika, naramiennika i dwóch bransolet a jego pochodzenie zostało określone na schyłek epoki brązu i wczesną epokę żelaza. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nowoodkryty skarb trafił do Muzeum w Ostródzie. Pod koniec lipca 2017 roku w miejscu odkrycia skarbu zostały przeprowadzone badania archeologiczne, którymi kierowal archeolog ostródzkiego muzeum mgr Łukasz Szczepański. Badania te przyczyniły się do ustalenia nowych faktów oraz pozyskania nowego materiału archeologicznego w postaci fragmentów ceramiki.

 

lubnowy3

Zdjęcie z badań archeologicznych miejsca odkrycia skarbu. W wykopie mgr Łukasz Szczepański kierujący badaniami.

 

Niemal natychmiast znaleziskiem zainteresował się dr Marcin Maciejewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który postanowił pozyskać środki i wnikliwie zbadać odkryte ozdoby. Prowadzone przez niego badania we współpracy z Muzeum w Ostródzie mają na celu dokładne określenie okresu pochodzenia ozdób, ich składu pierwiastkowego oraz ustalenie techniki wykonania ornamentów. Na dzień dzisiejszy prowadzone analizy pozwoliły na ustalenie składu pierwiastkowego oraz datowanie znaleziska.

 

skarb3

 

W niedługim czasie brązowy skarb ozdób z Lubnowych Wielkich zostanie przebadany tomografem rentgenowskim. Badanie to ma udzielić odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób zostały wykonane ornamenty na napierśniku i naramienniku (bransolecie mankietowej). Odpowiedź pozwoli poznać zakres umiejętności wytwórców z późnej epoki brązu i jednocześnie ustalić metody wykonywania tych spektakularnych ozdób. Chodzi o to, czy ozdoby zostały odlane w całości wraz z ornamentami, czy powstawały one w wieloetapowym procesie. Wyniki prowadzonych badań przez Muzeum w Ostródzie wspólnie z dr Marcinem Maciejewskim zostaną przedstawione na międzynarodowej konferencji naukowej w Barcelonie, o których z całą pewnością jeszcze poinformujemy.

 

 

Pin It

Odsłony: 3864

FACEBOOK

Formularz Kontaktowy

captcha
Reload