Najcenniejszy skarb odkryty dotychczas na ziemi suskiej trafi pod rentgen
O odkryciu niezwykle cennego skarbu ozdób wykonanych z brązu przez Mariusza Sikorę pisaliśmy już na naszej witrynie. Obecnie poddawany jest on wnikliwym badaniom a jeszcze w tym roku zostanie zaprezentowany na międzynarodowej konferencji w Barcelonie.
Do przypadkowego odkrycia skarbu przez Mariusza Sikorę doszło niemal rok temu w pobliżu miejscowości Lubnowy Wielkie na terenie Gminy Susz. Skarb składa się z napierśnika, naramiennika i dwóch bransolet a jego pochodzenie zostało określone na schyłek epoki brązu i wczesną epokę żelaza. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nowoodkryty skarb trafił do Muzeum w Ostródzie. Pod koniec lipca 2017 roku w miejscu odkrycia skarbu zostały przeprowadzone badania archeologiczne, którymi kierowal archeolog ostródzkiego muzeum mgr Łukasz Szczepański. Badania te przyczyniły się do ustalenia nowych faktów oraz pozyskania nowego materiału archeologicznego w postaci fragmentów ceramiki.
Zdjęcie z badań archeologicznych miejsca odkrycia skarbu. W wykopie mgr Łukasz Szczepański kierujący badaniami.
Niemal natychmiast znaleziskiem zainteresował się dr Marcin Maciejewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który postanowił pozyskać środki i wnikliwie zbadać odkryte ozdoby. Prowadzone przez niego badania we współpracy z Muzeum w Ostródzie mają na celu dokładne określenie okresu pochodzenia ozdób, ich składu pierwiastkowego oraz ustalenie techniki wykonania ornamentów. Na dzień dzisiejszy prowadzone analizy pozwoliły na ustalenie składu pierwiastkowego oraz datowanie znaleziska.
W niedługim czasie brązowy skarb ozdób z Lubnowych Wielkich zostanie przebadany tomografem rentgenowskim. Badanie to ma udzielić odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób zostały wykonane ornamenty na napierśniku i naramienniku (bransolecie mankietowej). Odpowiedź pozwoli poznać zakres umiejętności wytwórców z późnej epoki brązu i jednocześnie ustalić metody wykonywania tych spektakularnych ozdób. Chodzi o to, czy ozdoby zostały odlane w całości wraz z ornamentami, czy powstawały one w wieloetapowym procesie. Wyniki prowadzonych badań przez Muzeum w Ostródzie wspólnie z dr Marcinem Maciejewskim zostaną przedstawione na międzynarodowej konferencji naukowej w Barcelonie, o których z całą pewnością jeszcze poinformujemy.
Odsłony: 3864