Spotkanie założycielskie

Kategoria: Aktualności Opublikowano: piątek, 26, maj 2017 Sebastian Zieliński Drukuj E-mail

18 kwietnia 2017 roku w restauracji „Warmianka” w Suszu z inicjatywy kilku osób odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Historyczno - Badawczego „Galea”. Stowarzyszenie w swoich szeregach skupia osoby interesujące się przeszłością historycznej krainy Pomezanii. 

 

spotkanie

 

Na początku kwietnia 2017 roku narodziła się inicjatywa utworzenia stowarzyszenia historycznego. Chęć założenia takiej organizacji wyraziło blisko 10 osób pasjonujących się historią ziemi suskiej i sąsiednich terenów. 18 kwietnia odbyło się spotkanie założycielskie, w którym uczestniczyli Sebastian Zieliński, Sylwia Zielińska, Przemysław Kulpa, Mariusz Sikora i Andrzej Dwórznik.

Na spotkaniu ustalono nazwę zakładanej organizacji – Stowarzyszenie Historyczno-Badawcze „Galea”, wybrano jej siedzibę, przedstawiciela a przede wszystkim ustalono regulamin i główne cele działalności.

Osoby uczestniczące w spotkaniu założycielskim ustaliły, że głównym celem Stowarzyszenia „Galea” jest badanie i upowszechnianie wiedzy historycznej o obszarze dawnej Pomezanii a także działalność na rzecz ochrony wszelkiego rodzaju zabytków z terenu będącego w zainteresowaniu stowarzyszenia.

 

kurier1

Informacja w lokalnej prasie o założeniu Stowarzyszenia "Galea"

 

 

Pin It
Sebastian Zieliński
Sebastian Zieliński – pasjonat i badacz historii Susza oraz regionu. Odkrywca i aktywny detektorysta z kilkunastoletnim doświadczeniem. Od 2008 do 2017 roku aktywny członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej, którego był jednym z założycieli. Autor wielu tekstów w biuletynie „Skarbiec Suski” oraz twórca internetowego pisma „Śladami Historii”. Inicjator utworzenia grupy „Klub Odkrywcy” oraz Izby Historii Regionu w Suszu. Od 2017 roku przedstawiciel w Stowarzyszeniu Historyczno-Badawczym „Galea” z siedzibą w Suszu. Uczestnik konsultacji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie propozycji zmian ustawy o ochronie zabytków. Wieloletni czynny działacz na rzecz ochrony zabytków i wartości kulturowych zachodniego pogranicza Warmii i Mazur. W 2019 roku jako członek Stowarzyszenia „Galea” doprowadził do utworzenia Muzeum Regionalnego w Suszu.

Odsłony: 2063