Francuska kasa wojenna pod Rudzienicami

Kategoria: Historia Opublikowano: środa, 06, wrzesień 2017 Sebastian Zieliński Drukuj E-mail

Historie dotyczące ukrytych skarbów każdego dnia rozpalają wyobraźnię setek poszukiwaczy, którzy z wykrywaczami metalu przeczesują lasy, pola i łąki. Poniżej prezentujemy przekaz ludowy o napoleońskiej kasie wojennej ukrytej w 1807 roku w miejscowości Rudzienice koło Iławy.

 rudzienice1

 

Dobra rycerskie Rudzienice leżą w powiecie suskim na północ od Lubawy.

Pewnego razu a było to we wiośnie roku 1807 pasł tam pasterz owce.

Wtem spostrzegł, że kilku Francuzów niedaleko drogi w pobliżu starego drzewa zakopali kasę wojenną. Potem przywalili to miejsce dużym kamieniem, aby je później łatwiej odnaleźć.

Dopiero krótko przed śmiercią zwierzył się ów owczarz swemu wnukowi z tej tajemnicy, który kilka razy udał się z robotnikami na to miejsce, aby tę kasę odszukać, ale wszystkie zabiegi były daremne.

 

rudzienice2

Rudzienice współcześnie

 

Źródło: „Podania ludowe na Pomorzu z czasów wojen napoleońskich” – ks. dr Romuald Frydrychowicz

 

 

Pin It
Sebastian Zieliński
Sebastian Zieliński – pasjonat i badacz historii Susza oraz regionu. Odkrywca i aktywny detektorysta z kilkunastoletnim doświadczeniem. Od 2008 do 2017 roku aktywny członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej, którego był jednym z założycieli. Autor wielu tekstów w biuletynie „Skarbiec Suski” oraz twórca internetowego pisma „Śladami Historii”. Inicjator utworzenia grupy „Klub Odkrywcy” oraz Izby Historii Regionu w Suszu. Od 2017 roku przedstawiciel w Stowarzyszeniu Historyczno-Badawczym „Galea” z siedzibą w Suszu. Uczestnik konsultacji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie propozycji zmian ustawy o ochronie zabytków. Wieloletni czynny działacz na rzecz ochrony zabytków i wartości kulturowych zachodniego pogranicza Warmii i Mazur. W 2019 roku jako członek Stowarzyszenia „Galea” doprowadził do utworzenia Muzeum Regionalnego w Suszu.

Odsłony: 2052