Francuzi w Radomnie

Kategoria: Historia Opublikowano: poniedziałek, 09, październik 2017 Sebastian Zieliński Drukuj E-mail

Są przekazy ludowe, które rozpalają wyobraźnię pasjonatów historii ale są i takie, które przyprawiają o dreszcze, czy nawet mrożą krew w żyłach. Ta historia o pobycie wojsk napoleońskich w okolicach Iławy z całą pewnością należy do tej drugiej kategorii.

 

Radomno

 

 

Gdy Napoleon ciągnął przeciw Rosji, szła część jego wojska, między którem były i legiony polskie z pod Brodnicy przez Radomno do Iławy, która jest 6 kilometrów od Radomna odległa. Między Radomnem a Iławą rozłożyli Francuzi i Polacy pod lasem swój obóz, a na drugi dzień rano zaatakowali nieprzyjaciela. Posuwając się coraz dalej w głąb lasu, doszli nareszcie do Iławy i zajęli to miasto, które się dosyć długo broniło.

 

radomno2

Jezioro w Radomnie (widok statelitarny)

 

Po powrocie z Rosji przyszło znów pod Iławą do bitwy między Napoleonem i sojusznikami Niemców. Tam rozdzielił Napoleon znów swoje wojsko, a jedna część szła dawniejszą drogą pod Brodnicę. Ścigani przez nieprzyjaciół, musieli się Francuzi cofać i wówczas wielu z nich się potopiło w jeziorze Radomskiem, które jest bardzo długie, ale wąskie. Francuzi odwiedzili jeszcze stary kościół Radomski, bo teraz jest tam nowy, a potem jeszcze sławny klasztor w Łąkach i stamtąd ruszyli w dalszą drogę.

 

Źródło: „Podania ludowe na Pomorzu z czasów wojen napoleońskich” – ks. dr Romuald Frydrychowicz

 

 

Pin It
Sebastian Zieliński
Sebastian Zieliński – pasjonat i badacz historii Susza oraz regionu. Odkrywca i aktywny detektorysta z kilkunastoletnim doświadczeniem. Od 2008 do 2017 roku aktywny członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej, którego był jednym z założycieli. Autor wielu tekstów w biuletynie „Skarbiec Suski” oraz twórca internetowego pisma „Śladami Historii”. Inicjator utworzenia grupy „Klub Odkrywcy” oraz Izby Historii Regionu w Suszu. Od 2017 roku przedstawiciel w Stowarzyszeniu Historyczno-Badawczym „Galea” z siedzibą w Suszu. Uczestnik konsultacji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie propozycji zmian ustawy o ochronie zabytków. Wieloletni czynny działacz na rzecz ochrony zabytków i wartości kulturowych zachodniego pogranicza Warmii i Mazur. W 2019 roku jako członek Stowarzyszenia „Galea” doprowadził do utworzenia Muzeum Regionalnego w Suszu.

Odsłony: 2236