Obrączka rasowego ptactwa hodowlanego

Kategoria: Poszukiwania Opublikowano: poniedziałek, 09, październik 2017 Sebastian Zieliński Drukuj E-mail

Poszukując artefaktów z przeszłości na terenach leśnych często znajdujemy ptasie obrączki. Najczęściej są to obrączki do znakowania gołębi, rzadziej dzikiego ptactwa. Tym razem w Przezmarku znaleźliśmy obrączkę, która zdecydowanie różniła się od tych, z którymi dotychczas mieliśmy do czynienia.

 

ptak1

 

Szybko okazało się, że znaleziona obrączka pochodzi ze Związku Hodowców Drobnych Zwierząt Rzeszy Niemieckiej i służyła do znakowania rasowych hodowlanych ptaków gospodarczych.

 

ptak2

 

ptak3

 

ptak4

 

Wymiary: 22mm średnicy,  7mm wysokości, materiał - aluminium

 

 

Inskrypcja:

 

ptak5

 

 

Identyfikacja:

III FR to Fachgruppe Rassegeflügel (III specjalna grupa ptaków rasowych),
RDKL to Reichsbund Deutscher Kleintierzüchter (Zwiazek Hodowców Drobnych
Zwierząt Rzeszy Niemieckiej)
Słowo Kleintierzüchter pochodzi od słowa Kleintierzucht co oznacza hodowle małych zwierzat (drobiu, królików, kóz).
1938 oznacza rok
AO oznacza okreg administracyjny Zwiazku, również niekiedy miasto
8737 oznacza numer ewidencyjny ptaka

 

 

Pin It
Sebastian Zieliński
Sebastian Zieliński – pasjonat i badacz historii Susza oraz regionu. Odkrywca i aktywny detektorysta z kilkunastoletnim doświadczeniem. Od 2008 do 2017 roku aktywny członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej, którego był jednym z założycieli. Autor wielu tekstów w biuletynie „Skarbiec Suski” oraz twórca internetowego pisma „Śladami Historii”. Inicjator utworzenia grupy „Klub Odkrywcy” oraz Izby Historii Regionu w Suszu. Od 2017 roku przedstawiciel w Stowarzyszeniu Historyczno-Badawczym „Galea” z siedzibą w Suszu. Uczestnik konsultacji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie propozycji zmian ustawy o ochronie zabytków. Wieloletni czynny działacz na rzecz ochrony zabytków i wartości kulturowych zachodniego pogranicza Warmii i Mazur. W 2019 roku jako członek Stowarzyszenia „Galea” doprowadził do utworzenia Muzeum Regionalnego w Suszu.

Odsłony: 2168