Odkrywca Roku 2017

Kategoria: Poszukiwania Opublikowano: poniedziałek, 25, grudzień 2017 Admin Drukuj E-mail

„Odkrywca Roku” to konkurs skierowany do członków stowarzyszenia historyczno-badawczego „Galea” zainicjowany przez przedstawiciela organizacji Sebastiana Zielińskiego. Pierwszy tytuł „Odkrywcy Roku” zdobył Krzysztof Matyszczak.

 

matyszczak

 

Sebastian Zieliński od 2009 roku zajmuje się tzw. „poszukiwaniem skarbów”. Początkowo działał w „Klubie Odkrywcy” z Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej a od wiosny tego roku przewodniczy osobom zrzeszonym w Stowarzyszeniu „Galea”. Od samego początku w kwestii prowadzenia poszukiwań zabytków kładł duży nacisk na współpracę z konserwatorami zabytków, archeologami i muzealnikami a także prawidłowe zachowania osób poszukujących śladów przeszłości.

 

To właśnie on zainicjował konkurs skierowany do członków swojego stowarzyszenia, którego nagrodą jest uzyskanie tytułu „Odkrywca Roku”. Bezpośrednim celem plebiscytu jest promowanie właściwych postaw w trakcie prowadzenia poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków. „Odkrywca Roku” to osoba, która nie tylko dokonała odkrycia ciekawego zabytku, ale przede wszystkim z odpowiednią starannością zabezpieczyła i udokumentowała swoje znalezisko.

 

W pierwszej edycji konkursu o tytuł „Odkrywcy Roku” walczyło osiem osób, którymi byli: Katarzyna Sadowska, Sylwia Zielińska, Magdalena Zandrowicz, Mariusza Sikora, Sebastian Zieliński, Krzysztof Matyszczak, Zbigniew Gościniak i Przemysław Kulpa. Zwycięzca został wyłoniony w drodze głosowania wszystkich członków.

 

Galeria znalezisk nominowanych do tytułu "Odkrywca Roku"

  • nominacja9nominacja9
  • nominacja5nominacja5
  • nominacja3nominacja3
  • nominacja4nominacja4
  • nominacja6nominacja6
  • nominacja7nominacja7
  • nominacja2nominacja2
  • nominacja8nominacja8
  • nominacja1nominacja1

 

Pierwszym zwycięzcą konkursu został Krzysztof Matyszczak, który 17 czerwca 2017 roku w okolicy miejscowości Januszewo odkrył srebrną fibulę pochodzącą sprzed około 1700 lat. Krzysztof Matyszczak nie tylko dokonał niezwykłego odkrycia ale także w prawidłowy sposób zabezpieczył znalezisko oraz je opisał. Zabytek decyzją konserwatora zabytków trafiło do Muzeum w Ostródzie.

 

nominacja3

Zapinka tuż po znalezieniu przez Krzysztofa Matyszczaka

 

Znalezisko Krzysztofa Matyszczaka to srebrna zapinka z podwójną sprężyną i podwiniętą nóżką, na kabłąku dekorowana spiętrzonymi pierścieniami. Pochodzenie artefaktu należy wiązać z kulturą wielbarską a jego chronologię przyjąć na drugą połowę III wieku i początek IV wieku naszej ery.

 

fibula

Zdjęcie zapinki wykonane tuż przed przekazaniem do Muzeum w Ostródzie

 

Wręczenie nagrody, którą była specjalnie zaprojektowana koszulka odbyło się w dniu 19 grudnia podczas spotkania wigilijno-noworocznego. Poza Krzysztofem Matyszczakiem nagrodzony został również Mariusz Sikora, który odkrył drewnianą łódkę tzw. „dłubankę”. Trzecie miejsce zajął Zbigniew Gościniak, który znalazł niemiecka klamrę z okresu II wojny światowej.

 

koszulka

Koszulka zdobyta przez Odkrywcę Roku 2017 Krzysztofa Matyszczaka

 

 

 

 

Pin It

Odsłony: 3671

FACEBOOK

Formularz Kontaktowy

captcha
Reload